| Engine Displacement | 125 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Single cylinder , 4 stroke | |
| Mileage Per Liter | 67 KM/L Mileage | |
| Top Speed Ability | 100 KM/H Top Speed | |
| Maximum Power | 11 bhp @ 8000 rpm | |
| Maximum Torque | 10.8 Nm @ 5500 rpm | |
| Kerb Weight | 117 KG Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | TVS Stryker 125 |
|---|---|
| Model | Stryker 125 |
| Price | Tk 144,990 |
| Brand | TVS |
| Type | Standard Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | single cylinder, 4 strokes, air-cooled spark-ignition engine |
|---|---|
| Displacement | 125 CC Engine |
| Maximum Power | 11 bhp @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 10.8 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air-cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & kick |
| Fuel Supply | Carburator |
| Clutch | Wet, multiple-disc |
| Ignition | DC-Digital TCI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 4 |
| Bore | 57mm |
| Stroke | 48.8mm |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 65 Km/L |
|---|---|
| Max Speed | 100 KM/H (Approx) |
| Front Suspension | Telescopic hydraulic type |
|---|---|
| Rear Suspension | Toggle link with hydraulic damper |
| Length | 2013 mm |
|---|---|
| Width | 752 mm |
| Height | 1085 mm |
| Fuel Capacity | 10.0 litres (reserve 2 litres) |
| Ground Clearance | 173 mm |
| Wheelbase | 1273 mm |
| Kerb Weight | 117kg |
| Headlight | 12V, 35/35W×1 |
|---|---|
| Tail Light | 12V 5/21W*1, LED |
| Turn Signal Lamp | No |
| LED Tail Lights | No |
| Battery Type | Lead Acid type |
| Battery Capacity | 12V,5Ah |
| Low Fuel Indicator | LED |
| Tyre Size | Front : Drum 2.75*17 (Tube type) Disc 2.75*17 tubeless, Rear : Drum 90/90*17 (Tube type) Disc 90/90*17 tubeless |
|---|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 240mm |
| Rear Brake Diameter | 130mm |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12V,5Ah |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Digital |
| Fuel Warning Indicator | Digital |
| Fuel Gauge | Digital |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Unibody |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Pass Light | Yes |
TVS Stryker awesome bike.
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Air Cooled, Single Cylinder, 4-Stroke, 2-Valve, SOHC
Mileage PL: 65 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 100 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 8.2 Bhp @ 7000 RPM
Brakes Style: Brake Front: Single Disc with ABS, Rear: Drum Brake
View Details →
Engine Disp: 150cc
Engine Type: Single Cylinder
Mileage PL: 45 Kmpl
Top Speed: 110 Kmph Top Speed
Maximum Power: 8.7KW @8500rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.2 cc Engine
Engine Type: Air Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC
Mileage PL: 65.1 Kmpl Mileage
Top Speed: 107 Kmph Max Speed
Maximum Power: 15.6 bhp @ 8500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 109 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke, OHC
Mileage PL: 62 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 85 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 7.99 PS @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.5 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, Air cooled
Mileage PL: 45 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 120 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 13.5Ps @ 8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 149 cc Engine
Engine Type: Air-cooled, 4 stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 35 KM/L Mileage
Top Speed: 110 KM/H Top Speed
Maximum Power: 8.3 KW @ 8000rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 149.5 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, Air cooled
Mileage PL: 45 KM/L Mileage
Top Speed: 120 KM/H Top Speed
Maximum Power: 13.5Ps @ 8000rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 124.73 cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4 stroke, SI engine
Mileage PL: 65 kmpl Mileage
Top Speed: 102.92 kmph Max Speed
Maximum Power: 10.3 PS @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →